דיוואן סאז

דיוואן סאז הוא אנסמבל ייחודי של 7 נגנים מישראל המנגן ומעמיק במסורות המוזיקליות של מרכז אסיה. הלחן והמילים משלבים בתוכם את הרוח והמנגינה של הסופיות עם המורשת המוזיקלית והפיוטים של ארץ-הקודש. האנסמבל חוקר ומעמיק במוזיקה, מחבר ומשחזר את התכנים המילוליים והמלודיים של מסורות עדתיות ועממיות רבות. יוחאי ברק מוביל את הקבוצה, מנגן בסאז ובגלמה. הוא נסע רבות בעולם כשהוא לומד וחוקר יחד עם מוזיקאים ונגני סאז מובילים בתחומם, כמו מחמט ארנלר בטורקיה, רוס דלי בכרתים ופרץ אליהו.

המופע "תהומות אין חקר" הוא פרי עבודה של חמש שנות יצירה משותפת, ונולד במעמקי מערה ענקית דמוית-פעמון בתל יודפת העתיקה. הקטעים המוסיקלים מורכבים מסולמות עתיקים ובתוכם שזורים יצירות ואלתורים מקוריים. אנסמבל דיוואן סאז מזמין מבצעים ידועים להופיע יחד: סעיד טראבייה (שירה ערבית), רוס דאלי, קלי תומא, שי בן צור, קוטלא קאן, מארק אליהו (קמאנצ'ה), יצחק רפואה (שירה פרסית), אמיר שהסאר חליל ניי ושירה), גיל המאירי (כלי הקשה), הפייטן דויד מנחם,שי בן צור, מירה שמי (ריקוד קאטאק הודי)…

דיוואן סאז משתף פעולה גם עם ערבים בדואים מוזיקאים בני המקום, כמו אבו האני טייב (ירעול) מתוך רצון ליצור מרחב ליצירה מוסיקלית המבטאת את כלל התרבויות באזור. הופעה של דיוואן סאז, לעתים קרובות בהשתתפות מוזיקאים רבים,וב 5 שפות: עברית,ערבית,ארמית,טורקית ופרסית, היא חוויה מיוחדת במינה: מגוון כלי הנגינה והקשב המדויק לאיכות הביצוע יוצרים אוירה מלאת עוצמה וחיות. אלמנטים נוספים של ריקוד וסיפורי-עם בעת ההופעה, מעניקים לקהל המשתתפים חוויה מוזיקלית עשירה ובלתי נשכחת.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *